Adres siedziby
Główna 27, 55-220 Dębina
GODZINY PRACY
Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Więźba Dachowa - Wrocław, Oleśnica, Opole, Oława

Oferta naszego tartaku jest bogata w różnego rodzaju drewno konstrukcyjne. Mamy do Państwa dyspozycji także więźby dachowe, stanowiące nieodłączny element drewnianych konstrukcji dachu.

Więźba dachowa to stelaż (szkielet) dachu, którego celem jest transport ciężaru z pokrycia dachu (takiego jak śnieg, wiatr, deszcz czy swój własny ciężar), na ściany nośne budynku. Przekazywanie tego ciężaru odbywa się przez złącza ciesielskie, czyli specjalne sposoby łączenia ze sobą wszystkich elementów drewnianej konstrukcji. Wyróżnia się 3 rodzaje złącz ciesielskich: wzdłużne, poprzeczne i łączące elementy na swojej szerokości.

Celem więźby dachowej jest zatem zapewnienie bezpieczeństwa budynku; umiejętne zbudowanie szkieletu i połączenie ze sobą wszystkich elementów więźby zapewnia bezpieczeństwo przed zawaleniem się dachu.

Do elementów więźby dachowej zalicza się: wieniec, murłatę (namurnicę), krokiew, płątew, jętkę (grzędę), kleszcze, wiązar, stolec, zastrzał, miecz, wieszak, krzyżulec, podciąg, wiatrownicę i nakładkę.

Fundamentalnym elementem konstrukcji ciesielskich takich jak więźby są wiązary dachowe (krokwiowe, jętkowe, płatwiowo-kleszczowe, wieszarowe). Dach posiada kilka wiązarów i to na nich leży pokrycie dachu, oparte dzięki łatom i kontrłatom.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z oferta Tartaku Dębina. W razie potrzeb, każde drewno konstrukcyjne (w tym więźbę dachową) jesteśmy w stanie wykonać na zamówienie, w rozmiarach dedykowanych potrzebom klienta. Prosimy o kontakt mailowy, telefoniczny, lub bezpośrednio w tartaku – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. 

więźba dachowa