Adres siedziby
Główna 27, 55-220 Dębina
GODZINY PRACY
Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Kontrłata - Wrocław, Oleśnica, Opole, Oława

W naszej ofercie drewna konstrukcyjnego posiadamy kontrłaty.

Kontrłata dachowa to element dachu o małym przekroju, który używany jest do budowania dachów spadowych. Kontrłata ustala membranę dachową i tworzy przestrzeń pomiędzy wewnętrzną powierzchnią pokrycia dachu, a paroprzepuszczalną membraną.

Kontrłatę wykorzystuje się przede wszystkim w celu prawidłowego odprowadzenia wilgoci i skropliny z konstrukcji budynki poprzez dach, poza jego obręb. Dzięki kontrłacie tworzy się przestrzeń pomiędzy pokryciem dachowym, a wewnętrzną warstwą krycia wstępnego. Celem kontrłat jest utworzenie przestrzeni wentylacyjnej, umożliwiającego łatwy i swobodny przepływ powietrza pomiędzy dachówkami i folią. 

Szczelina wentylacyjna powinna mieć grubość taką, jaka ma kontrłata i nie powinna być mniejsza niż 24 mm. Kontrłaty stanowią dodatkowe wzmocnienie krokwi, a konkretniej mocowanie folii dachowych. Najczęstsze wymiary kontrłat to 25x50mm, z długością do 1.35 metra. Spotkać można też przedział długościowy od 2 do 4 metrów.

Kontrłaty w dachach pochyłych pełnią zatem następujące funkcje:

  • tworzą dystans pomiędzy pokryciem, a warstwą wstępną i konstrukcją nośną
  • umożliwiają wentylację pod pokryciem zasadniczym poprzez tworzenie przelotu (szczeliny)
  • są fundamentem konstrukcyjnym pod mocowanie łat

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z oferta Tartaku Dębina. W razie potrzeb, każde drewno konstrukcyjne (w tym kontrłaty) jesteśmy w stanie wykonać na zamówienie, w rozmiarach dedykowanych potrzebom klienta. Prosimy o kontakt mailowy, telefoniczny, lub bezpośrednio w tartaku – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. 

Cennik

Kontrłata 2,5x5cm 1,2zł/mb