Adres siedziby
Główna 27, 55-220 Dębina
GODZINY PRACY
Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Jętka - Wrocław, Oleśnica, Opole, Oława

W bogatej ofercie Stolarni Dębina znajdziecie Państwo także jętkę dachową.

Jętka dachowa to pozioma belka, która łączy krokwie i dzieli je na dwa odcinki, najczęściej w proporcji 2:1. Jętka jest poprzecznym usztywnieniem wiązara jętkowego i w swoim założeniu przenosi poziome siły z jednej krokwi na drugą, czym zabezpiecza je przed urazami mechanicznymi (ugięciem, rozsunięciem, odłamaniem). 

Jętka jest elementem ściskanym (choć często pokutuje myślenie, że to element rozciągany) i występuje w każdym rodzaju wiązara (zarówno w pełnym jak i niepełnym). Jętki z krokwią łączą złącza ciesielskie, które można montować na nakładkę lub na czop. Jętka dachowa umożliwia wydłużenie krokwi, czyli pozwala na budowanie dachów z większą rozpiętością. Dzięki jętkom mogą zmniejszyć się wymiary (przekroje) krokiew, co zmniejsza koszty budowy i sprawia, że maleje też ciężar dachu. 

Brak jętek w konstrukcji dachu sprawia, że ugięcia są zdecydowanie większe. Dotyczy to nie tylko zmian w kształcie dachu pod wpływem ciężaru, ale też tych wywołanych parciem poziomym oraz ssaniem wiatru.

Jętka swoją długością najczęściej nie przekracza 3-3.5 metra i zazwyczaj jej wymiary to 12 x 14, 12 x 16, 14 x 16, 16 x 18 i 16 x 20 cm. 

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z oferta Tartaku Dębina. W razie potrzeb, każde drewno konstrukcyjne (w tym jętki) jesteśmy w stanie wykonać na zamówienie, w rozmiarach dedykowanych potrzebom klienta. Prosimy o kontakt mailowy, telefoniczny, lub bezpośrednio w tartaku – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.