Adres siedziby
Główna 27, 55-220 Dębina
GODZINY PRACY
Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Płatew - Wrocław, Oleśnica, Opole, Oława

W ofercie tartaku Dębina znajdą Państwo pełny przekrój drewna konstrukcyjnego, w tym płatew. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

Płatew to kolejny, niezbędny element dachu i więźby płatwiowo-kleszczowej. Płatwie ułożone są równolegle do kalenicy. Płatwie są znacząco obciążone, dlatego ich wymiar poprzeczny mieści się w przedziale 16 x 20 cm. 

Płatwie prowadzone są równolegle do kalenicy dachu. Mają bardzo ważne zadanie w całej konstrukcji dachu, gdyż przenoszą one obciążenie z pokrycia dachowego na poprzeczne układy nośne. Umieszczenie belek płatwiowych jest uzależnione od tego w jaki sposób umieszczone są węzły całej konstrukcji oraz od parametrów nośności elementów połaci.

Wyróżniamy 3 rodzaje płatwi:

  • kalenicowa – podpora krokwi, która stanowi górną krawędź dachu. Wzdłuż niej łączone są połacie dachowe: na płatwi kalenicowej opierają się krokwie.
  • pośrednia – element nośny, który podpiera krokiew. Płatew pośrednia powinna mieć poprzeczny przekrój (np. 16 x 20 cm). Płatwie pośrednie podpierane są słupami i są dodatkowo usztywnione przez miecze, czyli obustronne zastrzały słupa.
  • stropowa – pozioma belka, która podpiera krokiew w więźbie dachowej. W zależności od położenia płatwi stropowej, rozróżnia się płatew najniższą (stropową), środkową oraz kalenicową

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z oferta Tartaku Dębina. W razie potrzeb, każde drewno konstrukcyjne (w tym płatew) jesteśmy w stanie wykonać na zamówienie, w rozmiarach dedykowanych potrzebom klienta. Prosimy o kontakt mailowy, telefoniczny, lub bezpośrednio w tartaku – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. 

płatew