Adres siedziby
Główna 27, 55-220 Dębina
GODZINY PRACY
Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Murłata - Wrocław, Oleśnica, Opole, Oława

W ofercie Tartaku Dębina znajdą Państwo także murłatę, czyli płatew stropową. 

Murłata (zwana inaczej płatwią stropową) to drewniana belka dachowa, stanowiąca kolejny element konstrukcji dachowej. Murłatę układa się równolegle na murze i przy jej pomocy łączy się dach budynku z jego ścianami. Dodatkowo, co bardzo istotne, murłata przenosi ciężar z więźby dachowej na ściany budynku, więc jest istotnym elementem zabezpieczającym konstrukcję dachu. 

Przekrój murłaty dachowej  jest kwadratowy i najczęściej wynosi 10×10 cm do 15×15 cm. Murłatę dachową umieszcza się na ścianach kolankowych, przy pomocy kotew z gwintowanymi końcówkami, które są zabetonowane w ścianie.

Ze względu na to, że murłata mieści się na pograniczu dachu i  ściany zewnętrznej, musi ona zostać dodatkowo ocieplona. Jeśli murłata nie zostanie ocieplona, wówczas stanie się ona tzw. mostkiem termicznym i  będzie wypuszczać ciepło ze środka budynku na zewnątrz.

Ocieplenie murłaty można wykonać na wiele sposobów, ale najczęściej stosowanym jest użycie styropianu do przedłużenia ocieplenia ścian budynku. Spokojnie można wykorzystać do tego pozostałości po płytach styropianowych, przeznaczonych do ocieplania ścian.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z oferta Tartaku Dębina. W razie potrzeb, każde drewno konstrukcyjne (w tym murłatę) jesteśmy w stanie wykonać na zamówienie, w rozmiarach dedykowanych potrzebom klienta. Prosimy o kontakt mailowy, telefoniczny, lub bezpośrednio w tartaku – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.