Adres siedziby
Główna 27, 55-220 Dębina
GODZINY PRACY
Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Krokiew - Wrocław, Oleśnica, Opole, Oława

Pośród oferty drewna konstrukcyjnego, w naszym tartaku zakupicie Państwo także drewniane krokwie.

Krokiew to, najczęściej drewniana, pochyła belka więźby dachowej, opierająca się na oczepie albo murłacie. Montuje się na niej łaty oraz płatwie, na których z kolei układa się pokrycia dachowe. Powszechną praktyką jest wzmocnienie krokwi jętkami.

Wyróżnia się kilka rodzajów krokwi, oto one:

  • Krokiew główna – stanowiąca ramiona wiązara ciesielskiego
  • Krokiew czołowa – krokiew główna, która w konstrukcjach dachów wielospadowych wspiera krótsze połacie 
  • Krokiew koszowa – jej zadaniem jest podpieraniem kosza dachu wielopołaciowego
  • Krokiew narożna –  inaczej krawężnica, to krokiew, która podpiera kalenicę narożną dachu wielopołaciowego
  • Krokiew kulawka – krótsza krokiew stosowana w dachach wielopołaciowych. Najczęściej oparta na krokwi narożnej lub koszowej. 

Wymiary krokwi są uzależnione od kilku faktorów. Najważniejsze jest, aby dobrze opracować projekt całej konstrukcji i obliczyć i dopasować wymiary wszystkich elementów dachu. Wykonaniem takich pomiarów powinien zająć się specjalista-konstruktor, z odpowiednimi kwalifikacjami i uprawnieniami budowlanymi. Najmniejszy błąd w obliczeniach może zakończyć się uszkodzeniem konstrukcji.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z oferta Tartaku Dębina. W razie potrzeb, każde drewno konstrukcyjne (w tym krokwie) jesteśmy w stanie wykonać na zamówienie, w rozmiarach dedykowanych potrzebom klienta. Prosimy o kontakt mailowy, telefoniczny, lub bezpośrednio w tartaku – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. 

krokiew