Adres siedziby
Główna 27, 55-220 Dębina
GODZINY PRACY
Pon - Pt: 8:00 - 16:00

Tarcica Stolarska - Wrocław, Oleśnica, Opole, Oława

W Tartaku Dębina sprzedajemy także wysokiej jakości tarcicę stolarską. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą!

Tarcica stolarska to typ drewna, który nadaje się do wszystkich robót stolarskich. Jest podstawowym materiałem stolarskim zarówno dla zawodowych cieśli, jak i dla samodzielnych amatorów drewnianego rzemiosła. Pod nazwą “tarcica stolarska” kryje się cały asortyment drewniany, który powstaje poprzez przecieranie drewna przy użyciu pilarek.

Przecieranie tarcicy odbywa się w poziomych lub pionowych trakach. Następnie tarcica suszona jest komorowo, aż osiągnie odpowiednią wilgotność (normę stanowi przedział 8-10%, przy tolerowanym wahaniu od -2% do +1%).
Gdy tarcica zostanie wysuszona, brakarze, czyli specjalni fachowcy zajmujący się oceną jakości drewna, klasyfikują ją według odgórnie ustalonych norm polskich i europejskich.

Klasyfikacja tarcicy uwzględnia stopień jej obróbki. Wyróżniamy następujące rodzaje tarcicy stolarskiej:

  • Nieobrzynana – powstaje wskutek jednorazowego przetarcia i charakteryzuje się dwiema nieobrobionymi krawędziami bocznymi oraz dwiema obrobionymi powierzchniami równoległymi
  • Obrzynana – jej specyfiką jest obronienie wszystkich płaszczyzn i krawędzi. Tarcica obrzynana powstaje wskutek dwukrotnego przetarcia lub przetarcia na ostro z równoległym obrzynaniem do osi wzdłużnej.
  • Obrzynana zbieżyście – tworzy się ją poprzez przetarcia na ostro, razem z nierównoległym obrzynaniem do osi wzdłużnej
  • Obliniasta – tarcica obliniasta charakteryzuje się obecnością oblinów i oflis (elementów obwodu drewna) na narożach przekrojów poprzecznych.

Często tarcica kojarzona jest tylko i wyłącznie ze stolarstwem, jednak nie jest to jej jedyne przeznaczenie. Ze względu na sposób użycia, tarcicę można podzielić na budowlaną, konstrukcyjną i stolarską.

Tarcica stolarska, która dominuje w naszej ofercie, najczęściej jest wytwarzana z buku, sosny, dębu i jesionu. Z tarcicy stolarskiej wykonuje się przede wszystkim meble i wszystkie elementy wyposażenia i dekoracji wnętrz. Z powodzeniem można używać tarcicy stolarskiej także do okien i drzwi.

Tarcica budowlana z kolei stosowana jest do okładziny podłóg, elewacji, tarasów, boazerii, schodów, ogrodzeń i innych drewnianych powierzchni budowlanych. Najczęściej spotykaną formą tarcicy budowlanej jest deska elewacyjna i tarasowa.

Tarcica konstrukcyjna, czyli ostatni rodzaj tarcicy, stosowana jest do tworzenia elementów nośnych i podporowych wszelkich konstrukcji budowlanych. Mowa tu  przede wszystkim o więźbie dachowej, będącej fundamentem dachu, ale także o elementach altan, mostów, wiat. Występuje w formie kantówek, łat, kontrłat, desek i bali.

Jeśli potrzebują Państwo wysokiej jakości tarcicy stolarskiej, serdecznie zapraszamy do przejrzenia naszej oferty. Chętnie porozmawiamy drogą elektroniczną, telefonicznie oraz na miejscu w naszym tartaku. Wszystkie produkty wykonujemy z myślą o kliencie i jego zadowolenie jest dla nas najważniejsze – rozważymy wszystkie uwagi, prośby, zlecenia.